PROJE TARİHİ
Eylül, 2020
Kategori
Dijital Pazarlama
Müşteri
Farmasi Bayisi

01. Dijital Pazarlamaya Nereden Başladık?

D Farmasi Bayisi ile yaptığımız dijital pazarlama çalışmasında, yeni üyeler elde etmeye yönelik bir stratejimiz vardı. Kozmetik alanı olduğu ve bizimle aynı dönemde Farmasi bayilerinin yoğun reklam çalışmaları sonucunda çok yüksek bir rekabet ortaya çıktı. Bu rekabet ise doğal olarak reklam maliyetlerini ve dönüşüm ücretlerini çok yüksek bir noktaya çıkarttı. Sonuç olarak istenilen dönüşüm elde edilmiş olsa dahi bu çalışma beklentilerin üzerinde bir maliyete neden oldu. Sonucunda ise gelen dönüşümler yeterli oldu.

“Reklam çalışmaları için seçtiğimiz dönem zor ve rekabet açısından yüksekti. Buna rağmen dönüşümler bizim için yeterli oldu.”
– Farmasi Bayisi

02. Reklam Stratejileri

Amaç yeni üyeler kazanmak olduğu için iki farklı reklam çalışmasını baz aldık. Bunlardan birisi potansiyel müşteriler ve bir diğeri ise Web sitesi trafiği oldu. Bu sayede iki farklı noktayı da test edebilmiş olduk. Reklam çalışmalarının sonuçlarında ise ilk görselde potansiyel müşteri dönüşümlerini, ikinci görselde ise Web sitesi trafiğini görüyorsunuz. Bu iki reklam arasında ki maliyet uçurumunun en temel sebebi ise farklı reklam türleri olması ve yukarıda da bahsettiğimiz gibi dönemim rekabet şartları. Farmasi bayileri arasında çok yüksek bir rekabet ve çok büyük bütçeler ayrılmış reklamlar vardı. Bu da bizim için zorlu bir çalışmanın sebebiydi. Yine de dönüşümler sağlam ve net olduğu için zararsız bir süreci geride bırakmış olduk.

Konuşmayı Başlat
Size yardımcı olabilir miyiz?
Dijital Ortağım
Merhaba, acaba yardımcı olabileceğimiz bir konu var mıydı?