PROJE TARİHİ
Ekim, 2020
Kategori
Dijital Pazarlama
Müşteri
Tunalı Finans

01. Dijital Pazarlamaya Nereden Başladık?

TF Dijital pazarlama çalışmalarına başlamak için dijital dönüşüm mutlak surette bir gerekliliktir ve olmazsa olmazdır. Biz de Tunalı Finans için Web sitesi, sosyal medya ve grafik tasarım çalışmalarının ardından dijital pazarlama adımlarına geçtik. Bu sayede dijital kimliğimiz oluşmuş ve dijital varlığımız sağlam temeller üzerine atılmış durumdaydı. Bunun neticesinde ise rahatlıkla dijital pazarlama ve veri toplama çalışmalarına başlayabilirdik. Çalışmalar için iki farklı merkez edindik. Bunlardan birisi Ankara ve çevre illeri, bir diğeri ise tüm Türkiye geneliydi. Şirketin ana merkezi Ankara olduğu için bu coğrafyaya daha spesifik bir hedefleme ile çalıştık. Türkiye genelinde ise daha genel hedeflemeler kullandık. Tabii sonuçları ve getirileri de daha farklı oldu.

“Her gün onlarca kişiden dönüş aldık ve her gün onlarca kişiye ulaşım sağladık. Gayet başarılı bir reklamcılık çalışmasıydı.”
– Tunalı finans

02. Potansiyel Müşteriler

Potansiyel müşteri reklamı çalışmalarında, Facebook ve Instagram üzerinde reklam gösterdiğimiz kişiler arasından bize uygun kişilerin bilgilerini toplarız. Bu reklam türünde kişi, reklamımızı görür ve bize iletişim bilgilerini gönderir. Bizler de bu kişiye istediğimiz zaman telefonlar arayarak, mesaj atarak veya e-posta göndererek ulaşırız. Sonucunda ise o kişiye ürünümüzü veya hizmetimizi bire bir yollarla pazarlamaya çalışırız. Bu anlamda Tunalı Finans için 122 potansiyel müşteri dönüşümü elde ettik. Tabii bu veriler çalışmanın bir kısmı. Tüm verileri paylaşamıyoruz. Fakat bu durumda dahi oldukça yüksek bir geri dönüşüm elde etmeyi başardık.

03. Telefon Aramaları

Aşağıda iki farklı veri görüyorsunuz. Bunlardan birincisi Ankara ve çevre iller için yaptığımız reklam çalışmasından. Bu reklam çalışması ile Ankara ve çevre illerden telefon aramaları aldık. İkinci cetvelde ise tüm Türkiye geneline yapılan reklam çalışmasının sonuçlarını görüyorsunuz. Bu iki cetvel arasında hemen hemen %50’lik bir fark göze çarpıyor. Bunun nedenlerinden birisi, Ankara ve çevre illeri için yaptığımız çalışmada çok spesifik ve kesin hedefleme yaptık. Türkiye genelinde ise daha geniş bir çerçeveyi hedef aldık. Ankara ve çevre illerde 1 milyon kişiyi hedef alıyorsak, Türkiye genelinde bu sayı 5 milyon civarına çıkabiliyor. Doğal olarak Ankara ve çevre illerde ki dönüşüm ücretleri, Türkiye geneline göre daha maliyetli olabiliyor. Buna rağmen toplamda 2000’i aşık tıklama ile çok iyi dönüşümler elde ettik.

Konuşmayı Başlat
Size yardımcı olabilir miyiz?
Dijital Ortağım
Merhaba, acaba yardımcı olabileceğimiz bir konu var mıydı?